ארכיב מסמכי המשפחה

המסמכים הנאספים באתר, מחולקים לפי נושאים ומוצגים לעיונכם כאשר לצד חלקם  גם התרגום לעברית ( ואנגלית) .

ממסמכים אלו, ניתן ללמוד על שורשינו, על בני משפחתנו  כמו גם על ההיסטוריה של חלק מהעם היהודי (העיירה, השואה, העליה, קום המדינה ועוד)

אנא, שתפו את כולנו במסמכים המשפחתיים המצויים ברשותכם. שלחו אליי, ולאחר שיסרקו, יוחזרו אליכם.

תודה מיוחדת לחנה ואורי אגוזי שסיפקו מסמכים כה רבים וחשובים.

לעיון במסמכים לחץ על הקישור הכחול (שם המסמך)

חלק מהמסמכים עדיין בתהליך סריקה ויועלו בקרוב

חלם והסביבה - רישומי לידה, נישואין ופטירה

מסמך המאשר את לידתו של שמואל זיגלבוים (בנו של אברהם)  המקור בפולנית .  ניתן לצפות גם בתרגום.

מסמך אישור לנישואיו השניים של אברימל זיגלבוים . מן במסמך ניתן ללמוד על שם הוריו ומקום מגוריהם, וכן עיסוקו באותם הימים. תרגום מרוסית - כאן

רשימת המסמכים המצויה בארכיון העיר חלם.  מרשימה זו ניתן ללמודעל משפחתו של שמואל ועוד..

"אנו באנו ארצה" - עליית ניצולי השואה לא"י  (ע"י אורי אגוזי)

כמה מילים להקדמה:
לבני דור הראשון של המהגרים שעלו מהגולה, לאחר שעברו שם את השואה וניצלו ממנה, היו תעודות ומסמכים שהם יחודיים להם, ועשויים לעניין את בני הדורות הבאים, "הצברים".
באמצעות התעודות והמסמכים אפשר לספר את סיפור העלייה, על כל הבעיות. זה יהיה מועיל בעתיד לצעירים שיצטרכו לעשות עבודת שורשים.
ועכשיו לגופו של עניין:
מצאתי תעודות שהונפקו במחנות העקורים בגרמניה, בשנת 1948, הנקראות:


תעודת אשור מפקד עולים מטעם הסוכנות היהודית לארץ-ישראל.
לתעודה הזאת הייתה משמעות כפולה:
1. לברר מי מהעקורים מתכוון לעלות לא"י, ומי מתכוון לנסוע לאמריקה.
2. התעודה הזאת נתנה לעקורים זהות חדשה. הם היו אזרחי פולין לשעבר, אבל מזה לא נשאר כלום. הם לא רצו באזרחות הפולנית ופולין לא רצתה אותם. מה גם שפולין הפכה קומוניסטית, והם שבעו מהקומוניזם שהכירו ברוסיה.
ברוסיה הם היו אורחים, חסרי אזרחות, ובינתיים הם כבר הסתלקו משם.
בגרמניה הם היו במעמד של פליטים חסרי אזרחות, מה גם שגרמניה לא הייתה באותו זמן מדינה אלא חולקה לארבע אזורי כיבוש. הם היו פליטים באזור הכיבוש האמריקאי/אנגלי של גרמניה. הם היו חסרי אזרחות וחסרי זהות. אבק אדם.
המדינה היהודית עדיין לא קמה. היא תקום בעוד 6 שבועות. באה הסוכנות היהודית ונותנת להם זהות. אתם חלק מעם. אתם מיועדים למדינת ישראל כאשר זו תקום וכאשר תהייה אפשרות לעלות אליה. במסמך יש פרטים מעניינים. מכל מילה אפשר ללמוד הרבה. המסמך הזה ניתן להם בגרמניה, טרם עלייתם לארץ.

המסמך השני - תרומה כספית שהם תרמו למגבית עם לוחם. למרות שהם היו פליטים ו"תפרנים" ולא היה להם כסף לקנות זוג נעלים הם תרמו למאמץ של הישוב בארץ. זו הייתה מגבית בארץ אבל הפליטים בגרמניה נקראו להשתתף. מצד אחד חבל על הכסף שלקחו מהם, מצד שני זה נתן להם תחושת השתייכות. לא עוד אבק אדם אלא חלק מעם. זה נתן להם זהות חדשה, במקום היותם קודם פולנים או זר-תושב ברוסיה, הם חלק מהגוף שהולך להקים את המדינה היהודית.

המסמך השלישי - תעודת עולה.
מסמך זה ניתן להם בארץ, ע"י הסוכנות היהודית - מחלקת הקליטה.הפרטים בתוך התעודה מרתקים: חותמות של מעברת פרדס חנה, מעברת תלפיות, קרובים בארץ - יהושע קרוטמן, 4 שמיכות ו-4 סדינים, שם האוניה ועוד.
 

עצים לזכרם  - תעודות הקק"ל

תעודה מרשימה המעידה שדובה בוכשטיין תרמה חורשה בת 33 עצים ביער פולין בהרי ירושלים לזכר משפחות קרוטמן, זיגלבויים וקורנפלד. מצורף דף עם שמות כל הניספים.

תעודה של הקק"ל על 5 עצים לזיכרו של שמואל בוכשטיין.

תעודה מעניינת מאד, קרועה, של הקק"ל בגרמניה, המעידה ששמואל בוכשטיין נטע עץ בחלקת חללי פולניה, בחורשת העיר קראסנאסטאוו לזכר אמו ביילע.
הקק"ל הוציאה מהעקורים המסכנים כסף ביודעה לפרוט על המיתרים הכי רגישים שלהם, אבל כאמור לעיל היה בזה חלק מקבלת זהות חדשה וגם הנצחה.

כתובות  נישואין

כתובה זו של דובה ושמואל בוכשטיין,  נדדה מפולין חצתה את בריה"מ, סיירה בסיביר, חזרה לפולין, לגרמניה ובסוף - לירושלים. הכתובה נשמרה מקופלת ומוסתרת מחשש שתיתפס בידי השלטונות. כיום, ממוסגרת ותלויה בביתם של חנה ואורי אגוזי.

 

מסמכים שונים

שיר (באידיש ) שכתב יוסקה זיגלבויים, אבא של שמואל ארתור זיגלבוים. 
 

שרטוט של מצבה שנמצאת בבית קברות בחולון המציינת שיש מתחתיה עפר של קדושי רייביץ שניספו בשואה. (מרשים מאד).

דף הבית שורשים - היסטוריה ארכיון מסמכי המשפחה עצי משפחה יזכור רייביץ - אז והיום רייביץ - היסטוריה כנס 2003 עץ משפחה ויזואלי גלריית התמונות קישורים מועדפים מפת האתר

דף זה עודכן לאחרונה ב 23/02/04 ע"י ברוך קרוטמן